تنگه رغز داراب استان فارس

حرکت در تنگه رغز

پیش از اینکه بخواهیم پیمایش در تنگ رغز را آغاز کنیم و راهی این مکان زیبا شویم بهتر است ابتدا در مورد مسیرهای مختلف دسترسی به تنگه بدانیم.

مسیر رسیدن به تنگ رغز

 

آدرس : استان فارس، جاده فسا-داراب، روستای حسن آباد، تنگه رغز

 

برای رسیدن به سرچشمه تنگ رغز – جایی که مسیر پیمایش آغاز می شود- دو مسیر متفاوت در پیش دارید:

  • یک: مسیری که در حدود 4 ساعت کوه نوردی از روستا دارد و برای عامه مردم توصیه نمی شود.
  • دو: مسیری که از سمت گردنه “دراگویه” می گذرد و بهتر است با کمک نیسان های اهالی منطقه پیموده شود. بعد از این سواری، مسیری کوهستانی و ناهموار پیش روی شما قرار می گیرد که طی آن در حدود یک ساعت و نیم زمان می برد.

پس از طی این مسیرها شما به مکانی می رسید که محل آغاز آب سرد و زلالی ست که درون تنگه جریان دارد.

البته خوب است بدانید که از منطقه سرچشمه می توانید بدون وسایل فنی از چند حوضچه و آبشار دیدن کنید؛ اما در نهایت با رسیدن به آبشاری با طول 23 متر دیگر نمی توانید بدون ابزار فنی و کمک مسیر را ادامه دهید.

پیمایش تنگه رغز | تفریح و هیجان در عروس دره های ایران 

کوله و وسایل مخصوص پیمایش تنگ را برمی داریم و راه می افتیم. در ابتدا کمی پیاده روی در انتظارمان است و باید با چند دست‌سنگ خود را به سرچشمه برسانیم. از اینجا پرش ها و فرودهای پرهیجان، پرتلاطم و بعضا پر استرس مان شروع می شود و حس و حال یک طبیعت گرد حرفه ای را می گیریم.

آبشارها و حوضچه هایی که تعدادی از آنها پشت سرهم و تعدادی شان در امتداد دالان های مرتفع با دیوارهای آهکی قرار دارند را پشت سر می گذاریم. گاه در گوشه و کنار این دالان ها به لانه کبوترها برمی خوریم؛ اما با تمام دقت و توجه، مراقبیم که در طول مسیر به این پرنده ها و ماهی های درون حوضچه ها آسیبی نرسانیم. در برخی از حوضچه ها آب به قدری زلال و شفاف است که کف زمین و ماهی هایی که در آب شنا می کنند به راحتی دیده می شوند. نکته جالب این است که اینجا ماهی ها نه تنها از شما فرار نمی کنند بلکه زمانی که وارد یک حوضچه می شوید به استقبال تان می آیند و به شما خسته نباشید می گویند.

زیبایی های شگفت انگیز و مسحور کننده تنگه، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز که به صورت نواری سبز رغز را در آغوش گرفته اند، صدای دلنشین گذر آب، عظمت دیوارهای سر به فلک کشیده و صخره های سرخ و نخودی و کرم و نارنجی رنگ بستر تنگه که شما را محصور کرده اند، برای لحظاتی ما را در میانه راه از خود بی خود می کند و ناخواسته ما را از حرکت باز می دارد. تا جایی که باعث کندی گروه می شویم؛ اما از آنجایی که نمی خواهیم اینجا تنها بمانیم دوباره به راه می افتیم.

مسیر طولانی ست و بالا و پایین پریدن ها، شنا و فرودهای پرهیجان و کوه نوری و حتا هوای تازه باعث شده است تا کالری و انرژی فراوانی از دست بدهیم. خوب شد که مقداری نوشیدنی گرم و خوراکی های انرژی زا مانند خرما و خشکبار همراه داشتیم.

بالاخره پس از یک دره نوردی هیجان انگیز و جذاب اما پرخطر به آخرین آبشار و حوضچه که به دلیل شکل خاصش به نام حوضچه قلبی شناخته می شود رسیدیم. وسایل ایمنی و فنی را کناری گذاشتیم و خوشحال از اینکه توانستیم به این نقطه برسیم، زمانی را به شنا و استراحت در کنار حوضچه و گرفتن عکس و فیلم یادگاری گذراندیم.

آبشارهای مشهور تنگه رغز

همان گونه که پیشتر گفتیم تنگ رغز محل تعداد زیادی آبشار و حوضچه است که تعدادی از آنها شهرت بیشتری دارند و بین طبیعت گردان معروف ترند. در ادامه شما را با نام تعدادی از این آبشارهای مهم که “گروه کوه نوردی آذرخش داراب” آنها را به ترتیب پیمایش از سرچشمه تنگه رغز نام گذاری کرده اند آشنا می کنیم.

1- آبشار نگین (ارتفاع 23 متر ، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 41 متر)

2- آبشار بوم رنگ (ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر)

3- آبشار مسعود (ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر)

4- آبشار گلاب (ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر)

5- آبشار فتح (ارتفاع 8 متر، عمق آب 1.5 متر و طول حوضچه 6 متر)

6- آبشار حکمت (ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر)

7- آبشار کبوتر معروف به تاریک (ارتفاع 25 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 6 متر) در این آبشار نور بسیار کم است و باید سریع مسیر را ادامه داد تا سرما مشکلی ایجاد نکند.

8- آبشار جام (ارتفاع 9 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 36 متر)

9- آبشار دماغه معروف به فراز (ارتفاع 12 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 4 متر)

10- آبشار یادگار (ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر) حوضچه بعد از آبشار یادگار، گهر نام دارد که پس از آن مکانی معروف به پارکینگ وجود دارد که برای شب مانی بسیار مناسب است. گروه آذرخش برای زیبا شدن این منطقه اقدام به کاشت انواع درخت کرده است.

11- آبشار آذرخش (ارتفاع 45 متر، عمق آب 4 متر و طول حوضچه 11 متر) این بلندترین آبشار تنگ رغز است که بعضی از آن فرود نیامده و از اطراف دست به سنگ عبور می کنند.

12- آبشار وداع (ارتفاع 38 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 11 متر)